Instytut Ochrony Zdrowia Naturalnego

Instytut Ochrony Zdrowia Naturalnego
kontakt@iozn.pl
www.iozn.pl
Fundacja Instytut Ochrony Zdrowia Naturalnego 
ul. Tużycka 8 lok. 603, 03-683 Warszawa 
NIP 5242792993, REGON 3636353400000, KRS 0000598933 - Rejestr Stowarzyszeń
 

Marek Sawicki
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
ul. Wspólna 30; 00-930 Warszawa 
 

Petycja w obronie prawa dostępu do naturalnego pożywienia


Jesteśmy organizacją, która działa na rzecz zdrowia naturalnego i jego ochrony. Z niepokojem patrzymy na działania rządu, które ograniczają Polakom dostęp i możliwość kupowania wyrobów od lokalnych wytwórców-rolników. Chodzi tu o żywność, którą właściciel gospodarstwa może w małej ilości przetworzyć i sprzedać. 

Według obowiązujących obecnie przepisów konsument nie może legalnie kupić od rolnika-wytwórcy, który nie prowadzi firmy, takich produktów jak:

A są to przecież produkty, z których słynie Polska. Dodatkowo są one o wiele zdrowsze od tych, wytwarzanych przemysłowo, gdyż ich produkcja przebiega w sposób tradycyjny, domowymi sposobami znanymi od wieków. 

Rolnicy-wytwórcy mają co prawda możliwość legalnej sprzedaży wyrobów regionalnych po uzyskaniu odpowiedniego certyfikatu unijnego. Według naszych danych jest to zaledwie 36 produktów spożywczych. Pytamy się: a co z resztą naszych wspaniałych polskich smakołyków? Jaką możliwość mają drobni wytwórcy, którzy np. nadwyżki plonów przerabiają na konfitury lub sezonowo produkują ser, wędliny czy chleb w małych ilościach. Dla wielu z nich założenie przedsiębiorstwa i prowadzenie go z wymogami sanitarno-epidemiologicznymi jest niemożliwe i nieopłacalne. 

W zdecydowanej większości krajów Unii Europejskiej, jak np. na Węgrzech, Słowacji, we Włoszech czy Hiszpanii, takie wyroby są legalne. Istnieją tam wręcz ułatwienia dla rolników: prawne, proceduralne i finansowe, wspierające taką działalność. 

Dlatego:

  1. Apelujemy, aby regulacje prawne były dostosowane do mikrogospodarstw i właścicieli małych gospodarstw.
  2. Wzorując się na innych krajach Unii Europejskiej, domagamy się, aby sprzedaż bezpośrednia produktów nieprzetworzonych i przetworzonych przez rolników była legalna (w określonych ilościach).

Prosimy o rozpatrzenie naszej petycji i odpowiedź, jakie działania rząd podejmuje, aby umożliwić nam – konsumentom legalny zakup naturalnej żywności od rolników-wytwórców. Zbieramy podpisy w tej sprawie, aby udowodnić jak wielkie znaczenie dla Polaków ma dostęp do legalnego kupowania takich produktów. 

Z poważaniem, 

Aktualna liczba zebranych podpisów: 0
Twój adres e-mail jest bezpieczny – nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim. W każdej chwili możesz wypisać się z naszej bazy danych. Aby sprawdzić politykę prywatności IOZN, kliknij tutaj.
Pełna lista podpisów